OK some of you guys may disagree- I used to try to go buy lots of groceries and cook my own food at home, probably spent about 200 bux/mth, but I end up making too much food, eating the same thing for 2-3 days and the rest goes to waste (I HATE wasting food). This probably applies to single people though, for family of 2-3 it'll make sense to do more grocery shopping of course.

Now I figure out, the more expensive meals would be dinner. So, I eat at the cafetaria pretty much everyday ($4.95) and have something fresh daily OR, in light of my new 'healthier' diet...I go in the morning and eat a cup of cream of wheat mixed with chopped almonds and a tsp of brownsugar, and a cup of cottage cheese with fruit. $1.30/day. Then for lunch I have an odwalla (from home) plus a cup of soup for $1.60

Buy string cheese and other snacks for like $5-10 bux for a 24 pack and snack one/day.

Dinner- I just grill something with my george foreman and eat it with a side of pasta

Probably I'm spending about the same, BUT I'm wasting way less food, and spending less time cleaning and cooking.

Other than that I think I'm pretty good with money (no credit card debt or anything like that).



[This message has been edited by KN_Fan (edited 02-09-2005).]